Search Engine Optimization

bullet Kryefaqe
bullet Titulli i faqes
bullet Metatags
bullet Pėrmbajtja
bullet Keyword
bullet Keyword Density
bullet Link Popularity
bullet Google Pagerank
bullet Dizajn
bullet Navigim
bullet Makina kėrkues
bullet Bisedė me Googlebot
bullet Vegla
bullet Shto URL
bullet Sponsor
 
bullet Oferta Jonė

 

 

Bisedė me Googlebot

Megjithėse nuk ėshtė e mundshme qė preciz tė dihet se si Google i indekson webfaqet, ėshtė e menēur qė tė shikon njėherė nėpėrmjet syve tė Google-bot. Nėse mundėsh me paramenduar se si njė spider(merimanga) e shikon webfaqen tėnde prandaj je nė gjendje qė ta rritė vlerėsimin qė ja bėnė Google webfaqen tėnde. Ne do tė bėjmė njė bisedė me Googlebot:

Ti: Tung Googlebot, pse nuk po shfaqėt webfaqja ime nė faqen e parė tė rezultateve me fjalėn e kėrkimit "muzikė"

Googlebot: Ku tė filloj unė? Mė sė pari kodi i programimit ėshtė nė ngatėrrues. Ti ke mė shumė rreshta me kodė se qė ki tekst tė vėrtet dhe gjithė kėto tabela tė kapta mė bėjnė mua tė ēmendėm.

Kryefaqja juaj ka njė Keyword Density prej 24 pėr qind, ēka ėshtė shumė e lartė nė krahasim me faqet mė tė vlerėsuara nė Databasin tim. Ato kanė mesatarisht 5 pėr qind. Ti a je tu mė mashtruar me aq shumė keyworda, ti e din se unė atė se dua.

Ti i ke vetėm 10 lidhje drejt Kryefaqes tėnde dhe 5 nga ato drejtohen nga webfaqja jote. Top 10 webfaqes kanė mesatarisht 300 lidhje nė database timin dhe mijėra nė Yahoo dhe MSN.

Unė ta kam dhėnė Kartonin e Verdhė sepse kam gjetur tekst nė webfaqen tėnde qė unė edhe nė webfaqet tjera kam gjetur. Ėshtė e ndaluar tė kopjosh tekst. Nuk me intereson se faji i kunja ėshtė unė ja jepi tė dyve karton tė verdhė

Mesatarisht webfaqja juaj shkarkohet 60 pėr qind mė ngadaltė se faqet tjera nė databasin tim.

Unė nuk kam gjetur nė webfaqen tėnde asnjė sitemap dhe nuk mundem kollaj qė ti gjej tė gjitha faqet tuaja. Mė tutje navigimi i webfaqes tėnde ėshtė i bazuar nė foto pa tekst, pra une nuk di si tė kthehem nė kryefaqen tėnde.

Pėrmbajtja e link partnerėve juaj nuk ka asgjė tė bėj me pėrmbajtjen e faqes tėnde (ēka unė shumė dyshoj) dhe mendoj qė ti je duke bėrė kėmbim automatikė tė lidhjeve. Mė tutje e kam vizituar 4 herė webfaqen tėnde dhe pėrmbajtja juaj nuk ėshtė rifreskuar asnjė herė!

Unė do tė kthehem nė shekullin e ardhshėm pėr me shikuar webfaqen tėnde!

Sikur qė e ke lexuar Googlebot nuk ėshtė aq i kėnaqur me webfaqen qė ėshtė pėrshkruar mė lart. Ne do ta shikojmė nga afėr komentin e Googlebot-it.

 • Kodi ėshtė ngatėrrues
 • Shumė kodė nė krahasim me tekst tė vėrtet. (shumė tabela tė kapta, javascript)
 • Keyword Density ėshtė shumė i lart nė krahasim me kundėrshtarėt
 • Shumė keywords tė shtyre nė Googlebot.
 • Mė pak lidhje drejt webfaqes tėnde se kundėrshtarėt tuaj.
 • Link partnerėt e keēė (Pagerank i ulėt)
 • Lidhje drejt faqeve qė nuk janė mė nė databasin tim (lidhje tė vdekura)
 • Pėrmbajtje jo tė freskėt
 • Pėrmbajtje e kopjuar
 • Webfaqja shkarkohet ngadaltė
 • Pėrdorim tė URL've dinamike
 • Ska sitemap
 • Navigimi i bazuar nė foto
 • s'ka tekst ose tekst tė pavlershėm

Lista e lart tė tregon do gabime qė nuk tė dalin nė tė mirė tė pozicionit brenda Google. Natyrisht nuk i tregon tė gjitha gabimet (si pėr shembull pėrdorimi i Flash) por ėshtė njė fillim i mirė. Ne do tė i shikojmė do problemė tė lart pėrmendura.

Problemet

- Shumė kodė nė krahasim me tekst tė vėrtetė ( shumė tabela tė kapta, javascript)
- Keyword Density ėshtė shumė i lart nė krahasim me konkurrentėt

Googlebot nuk e sheh webfaqen tėnde sikur ne, Googlebot e sheh kodin qė ėshtė pėrmasė webfaqės tėnde. Kur ti shkon nė Internet Explorer ke lart nėn View zgjedhjen Source.

Tash ēelet njė tekst dokument me atu Kodin e webfaqes. Nuk duket edhe aq mirė! Kodi qė ėshtė njė rrėmujė nuk do tė mirėpritet nga Google. ėshtė pra shumė e rėndėsishme qė ta keni njė webfaqe tė mirė programuar. Kur ti nuk din vetė tė programon mirė ju kisha kshilluar unė qė ta leni tė bėhet nga njė profesionalistė. Kjo kushton shumė para por tani e din tė sigurt qė nuk ėshtė problemi tek kodi ose ke njė zgjedhje tjetėr duke e mėsuar kodin HTML njė lidhje tek njė faqe e mirė pėr ta mėsuar kodin do ta gjeni tek Faqja Vegla!

pėrpjesėtimi  kodi/tekst ėshtė shumė e rėndėsishėm. pėr kėtė me ditė e pėrdorni njė Crawler-Simalator. Me kėtė vegėl mundesh ta din se a ka mjaft tekst nė faqe. Nėse nuk ėshtė kjo dhe ti shikon mė shumė kodė se tekst prandaj ėshtė koha qė tė vendosni mė shumė tekst nė webfaqen tėnde.

Problemet

- Keyword Density juaj ėshtė shumė i lart nė krahasim me konkurrentėt
- Ti i shtyn shumė keywords tek Googlebot

2 problemet e larta janė tė afėrta me njėra tjetrėn. Nėse Keyword Density ėshtė i lart pastaj Google do ta shikoj kėtė sikur " shtyrje tė keyword-ėve". Shiko nė faqen Keyword Density pėr mė shumė informacione.

Problemet

- Ti ke mė pak lidhje drejt kryefaqes tėnde se konkurrentėt tuaj
- Ke Link partner tė kėqij ( Pagerank tė ulėt)
- Ke lidhje qė nuk ekzistojnė mė nė databasin tim
- Nuk ke pėrmbajtje tė freskėt

Kujdesu pėr Link partnerė kualitativ tė lart dhe kujdesu ēdo ditė pėr pėrmbajtje tė freskėt qė tė shtonė nė webfaqen tėnde. Pėrmbajtja e freskėt ka rendėsin e madhe tek Google, kujdesu pra edhe pėr kėtė! Pėr mė shumė informacione shko tek faqja "Pėrmbajtja". Nėse dėshiron ta dinė se kur pėr herė tė fundit Googlebot e ka vizituar webfaqen tėnde shko tek Google dhe shkruaje " cache:webfaqjajuaj.com . Tash do ta shikon ēka ka regjistruar Google nė vizitėn e fundit qė ja ka bė webfaqes tėnde. Nėse ėshtė bėrė afėr njė muaj atėherė ėshtė koha qė tė shton pėrmbajtje tė freskėt nė webfaqen.

Problemet

- Ke pėrmbajtje tė kopjuar
- Webfaqja juaj ėshtė shumė e ngadaltė
- Ti pėrdor URL dinamike
- Nuk Pėrdor sitemap
- Navigimi ėshtė nė bazė tė fotografive
- ti nuk pėrdorė tekst ose tekste tė pavlefshėm

Problemet e lartė pėrmendura mundėsh me i ndreq vetė. Pėr me shikuar se a ėshtė duke e kopjuar pėrmbajtjen tuaj, merri vetėm njė pjesė tė tekstit dhe kėrko me google. Vendose kėtė tekst nėn shenja citati ("ky ėshtė njė shembull se si bėhet"). Ke gjetur njė webfaqe qė e ka kopjuar pėrmbajtjen tėnde? Direkt dėrgojani njė mesazh ku flitet se ti do tė merr hapa nė drejtėsi nėse nuk e largojnė tekstin. Do ta shikoni se sa shpejt do tė shlyen pėrmbajtjen nga webfaqja e tyre!

Nėse donė me ditė se sa shpejt do tė shkarkohet webfaqja juaj nga konkurrentėt shko tek Alexa.com dhe kėrko atje nė krye-keywordin tėnd ( duke me pas nė mendje se faqja juaj ėshtė nė databasin e alexa.com) dhe ti e shikon se sa do tė zgjat qė tė ēelet webfaqja juaj nė krahasim me konkurrentet tuaj.

Ti vetė do ta din a je duke pėrdorur lidhje dinamike nė webfaqen tėnde. Dyqanet online me njė menaxhim tė pėrmbajtjes pėrdorin kėtė sistem shumė. Nėse ti nuk e din kėtė shko nė faqen tėnde dhe klikoje ēdo lidhje dhe shikoje se ēka do tė del lart nė browser. Nėse sheh shenja tė ēuditshme sikur: = alb ?  atėherė ju pėrdorni lidhje dinamike. Kėto faqe janė shumė tė vėshtira qė tė indeksohen nga google. Pra pėrdor sa mė pak nga kėto. Nėse pėrdor shumė dhe nuk ke dėshirė ti shlyesh ju kisha kėshilluar qė tė bėni njė Google Sitemap njė lidhje tek kjo vegėl do ta gjeni nė faqen "Vegla".

Njė sitemap i thjeshtė ėshtė i qartė. Ajo ėshtė njė faqe ku gjenden tė gjitha lidhjet e webfaqes tėnde. Nėse nuk ke asnjė prandaj ju duhet ta bėni njė qė makinat e kėrkimit ti gjejnė tė gjitha faqet. Siē thash me lart google ka bėrė njė program pėr kėtė unė ju kėshilloj qė ta pėrdorni kėtė program.

Kur ti pėrdor foto sikur navigim ( ēka unė ju kėshilloj kundėr, tekst lidhjet janė shumė mė tė mira!) mos harro qė edhe tė vendosni nė tekst. Aj tekst ėshtė teksti kur ti shkon pėrmbi me mouse dhe del. Google nuk e sheh at fotografin por e sheh at tekstin. Por siē thash unė ti shumė mė mirė ėshtė qė ti tė i pėrdor vetėm tekst lidhjet dhe jo lidhjet nėpėrmjet fotografive.

 

Privacy Policy | Pėr Ne | Kontakt
©1999 - 2009 Krenar